Witaj na KomputerVortal.prv.pl
Witaj na KomputerVortal.prv.pl
Czego szukasz?

 • News
 • Forum
 • Download
 • Testy
 • Software
 • Archiwum

 • Redakcja
 • Konkurs
 • Najważniejsze wydarzenia minionego miesiąca:

 • CHIEFTEC Cold Cathode - recenzja
 • Wystartowaliśmy !!!

 • NEC MultiSync LCD1980SX: nowy punkt odniesienia dla monitorów LCD z segmentu 19 cali
  25-06-2003 11:40 Sawa

  Firma NEC-Mitsubishi Electronics Display rozszerzyła swoją ofertę o nowy monitor LCD 19 cali. Model NEC MultiSync LCD1980SX posiada wiele nowoczesnych rozwiązań, m. in. złącze Ambix+ (stanowiące połączenie interfejsów DVI-I, DVI-D i VGA), system OmniColor, automatyczne ustawianie parametrów monitora NTAA i 10-bitową korekcję gamma. Dlatego powinien spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników.

  Dzięki znakomitej jakości obrazu oraz zastosowaniu licznych nowinek technicznych, monitor NEC MultiSync LCD1980SX ma szansę stać się nowym punktem odniesienia w segmencie 19-calowych paneli LCD. Dzięki wyjątkowo wąskiej ramce monitora (17mm) urządzenie to nadaje się idealnie do pracy w biurach i instytucjach finansowych, jak również do zastosowań multimedialnych, projektowania WWW, przetwarzania dokumentów i prac wydawniczych. Podobnie jak wszystkie pozostałe monitory firmy NEC-Mitsubishi, także model NEC MultiSync LCD1980SX zwraca uwagę eleganckim wyglądem, typowym dla linii high-endowych monitorów LCD1880SX i LCD2080UX. Obok wyjątkowo eleganckiego wyglądu, urządzenie odznacza się kompaktowymi rozmiarami - 412 x 364 x 200mm (wys. x szer. x gł.) - przy jednoczesnym zachowaniu maksymalnie dużego aktywnego obszaru ekranu - 376 x 301mm. Nowoczesny projekt obudowy ErgoDesign umożliwia obracanie i odchylanie wyświetlacza w płaszczyźnie poziomej i pionowej, a specjalna podstawka pozwala na regulację wysoko ści ekranu w zakresie 130mm. Zgodność ze standardem VESA i niezwykle cienka ramka, sprawiają, że NEC MultiSync LCD1980SX jest idealnie dostosowany do montowania bezpośrednio na ścianie. Wyświetlacz może być obracany o 90 stopni – poprawną pracę w takim położeniu umożliwia dołączane w zestawie oprogramowanie Pivot dla systemów Windows 95/98, Windows NT, Windows 2000, Windows ME, Windows XP, a także MacOS.

  Od wyznaczonych przez dotychczasowe „topowe” modele NEC-Mitsubishi nie odbiega też doskonała jakość wyświetlanego przez model LCD1980SX obrazu. Zalecana rozdzielczość pracy to 1280 x 1024 przy 60Hz. Rozmiar plamki nowego monitora wynosi 0,294 mm. Urządzenie odwzorowuje 16,77 mln kolorów i zapewnia dobrą jakość obrazu przy kącie patrzenia 170 stopni w pionie i w poziomie – zachowując kontrast na poziomie 10:1. Urządzenie oferuje jasność 250 cd/m2 i kontrast 700:1, co sprawia, że obraz na monitorze jest ostry i doskonale czytelny. Dzięki krótkiemu czasowi reakcji matrycy – 25ms (zapalenie piksela 15ms i zgaszenie piksela 10ms) - monitor świetnie radzi sobie z filmami i animacjami.

  Zastosowana w monitorze NEC MultiSync LCD1980SX technologia Ambix+ jest połączeniem nowoczesnej technologii i zabezpieczenia inwestycji na przyszłość. Poprzednia wersja tego rozwiązania nosiła nazwę Ambix i była połączeniem cyfrowego i analogowego interfejsu (DVI i VGA). Zastosowane w modelu NEC MultiSync LCD1980SX. rozwiązanie Ambix+ jest rozszerzeniem poprzedniej wersji i łączy w sobie trzy złącza (DVI-I, DVI-D, VGA). Gwarantuje to użytkownikowi ogromną elastyczność podłączania różnych komputerów do jednego monitora, a równocześnie gwarantuje bezpieczeństwo inwestycji w sytuacji, gdy rynek zdominują już karty graficzne z cyfrowym wyjściem. Z kolei rozwiązanie OmniColor oferuje użytkownikowi dwie zalety: zgodność z branżowym standardem sRGB oraz 6-osiową, niezależną kontrolę barw (podstawowych RGB oraz kolorów drukarskich: żółty, cyan i magenta). Zastosowanie OmniColor umożliwia maksymalnie wierne odtworzenie kolorów na wszystkich urządzeniach peryferyjnych zgodnych z sRGB, oraz indywidualne ustawia nie poziomu kolorów, bez wpływu na biel. OmniColor umożliwia także ustawianie temperatury kolorów w krokach co 100K. Z kolei rezultatem zastosowania 10-bitowej korekcji gamma, jest osiągnięcie dużo łagodniejszego przechodzenia kolorów, niż w przypadku 8-bitowej korekcji gamma. Docenią to m.in. placówki medyczne, gdzie wymagany jest duży zakres skali szarości. Jednak także osoby pracujące z kolorami zauważą pozytywne efekty zastosowania tego rozwiązania.

  Nie bez znaczenia dla wygody obsługi monitora jest rozwiązanie Advanced NTAA. Za pomocą tej technologii monitor NEC MultiSyncLCD1980SX wykrywa nowe sygnały sterujące, pomimo braku zmian rozdzielczości czy częstotliwości odświeżania. Funkcja ta jest szczególnie przydatna, gdy jeden monitor obsługuje wiele komputerów, a sygnały sterujące są przesyłane przez zewnętrzny switch. Funkcja Sync Continuity Detection dokonuje automatycznego ustawienia monitora do aktualnie transmitowanego sygnału sterującego. Dodatkowo, Advanced NTAA również zapewnia detekcję i automatyczne dopasowanie sygnałów, które zostały zmienione lub osłabione przez kartę graficzną (np. w związku z różnicami w tolerancji), różną długością kabli czy zmianami temperatury otoczenia (Auto Fine Function). Monitor regularnie co 30 minut wysyła sygnał sterujący i jeżeli jest taka konieczność, dokonuje automatycznej korekty ustawień. W celu zapewnienia najwyższej jakości obrazu, także w sytuacji konieczności stosowania długich kabli, NEC-Mitsubi shi opracowało rozwiązanie CableComp, które zostało także zastosowane w monitorze NEC MultiSync LCD1880SX. CableComp wzmacnia sygnały i wyrównuje ich opóźnienia, spowodowane różną długością kabli dla poszczególnych barw. Dzięki temu obraz pozostaje niezakłócony a kolory są wiernie odtwarzane, nawet w przypadku stosowania kabli o długości do 100 m.

  Niezwykle udanym rozwiązaniem ułatwiającym zarządzenie monitorem i diagnozowanie jego pracy jest narzędzie programowe NaViSet i rozszerzona wersja sieciowa NaViSet Administrator. Oprogramowanie to zostało opracowane przez NEC-Mitsubishi i wymaga protokołu transmisji DDC-CI oraz systemu operacyjnego Windows 2000 Professional/Server lub Windows XP. Użytkownik korzystając z tego oprogramowania, ma możliwość kontroli i ustawienia wszystkich parametrów monitora z poziomu myszki i klawiatury. Wersja sieciowa oprogramowania umożliwia administratorom równoczesne zarządzanie wieloma monitorami, zdalne ich ustawianie i diagnozowanie, oraz generowanie raportów dotyczących statusu monitora. Korzystając z NaViSet Administratora, administrator sieci może pobrać z monitora m.in. datę produkcji, numer seryjny urządzenia, rozdzielczość pracy, ustawienia kolorów oraz wiele innych danych diagnostycznych. Kolejną funkcją godną wymienienia jest AutoBright, opracowana przez NEC-Mitsubishi, która gwarantuje stałą jasność obrazu przez cały czas pracy monitora. Monitor automatycznie rozpoznaje wyświetlany obraz i w momencie wykrycia, że jest on zbyt ciemny, automatycznie zwiększa jasność. W przypadku wykrycia jasnego obrazu, monitor automatycznie powraca do ustawień poprzednich. Funkcją AutoBright może być ustawiona na całkowitą automatyczną detekcję lub też może być wyłączona za pośrednictwem menu ekranowego.

  Typowe zużycie energii nowego monitora firmy NEC-Mitsubishi wynosi w trybie pracy tylko 36W (bez dodatkowych opcji dźwiękowych), zaś specjalny wyłącznik umożliwia całkowite wyłączenie poboru mocy. Za pomocą dobrze znanego z innych monitorów firmy NEC/Mitsubishi on-screen menu, które jest dostępne w siedmiu językach, użytkownik może ustawić i skontrolować wszystkie parametry pracy monitora. Dodatkowe funkcje monitora NEC MultiSync LCD1980SX to Power Management, Asset Management do DDC2B, Plug & Play Windows 95/98, Windows 2000 i XP oraz możliwość regulacji temperatury kolorów. Jakość obrazu wyświetlacza TFT jest także optymalizowana za pomocą technologii dotyczącej czcionek ClearType. Rozwiązanie to znacznie poprawia czytelność tekstu wyświetlanego na ekranie, przez wygładzanie liter w rozdzielczości wyższej, niż rzeczywista rozdzielczość pracy monitora. Efekt taki daje wrażenie zwiększenia ostrości obrazu. NEC MultiSync LCD1980SX jest zgodny z wszystkimi obowiązującymi obecnie międzynarodowymi normam i, w tym TCO99, TÜV Ergonomie i najbardziej wymagającą normą ISO13406-2 (klasa odbić 1, klasa martwych pikseli 2).

  Monitor jest objęty 3-letnią gwarancją, na terenie Polski realizowaną w systemie door-to-door. Sugerowana przez producenta cena detaliczna netto wynosi 5459 PLN, dla wersji w czarnej obudowie – 5499 PLN.

  KomputerVortal is made by Sawa
  stat4u